Sunce je zdravo i neophodno za život. Ali, morate ga pametno dozirati jer su UV-zraci štetni za kožu: za zaštitu i uživanje na suncu posebno je važna upotreba zaštitnih proizvoda sa visokim zaštitnim faktorom.
Simptomi
Prava doza sunca
Sunce je neophodno za život. U malim dozama dobro deluje na:
- raspoloženje: sunce može biti odličan lek za neke oblike sezonske depresije
- sintezu D vitamina koja je neophodna za vezivanje kalcijuma za naše kosti, a za to je dovoljno 15 minuta izlaganja suncu na dan.
- opekotine koje nazivamo i eritemskim fotodermatitisom poput benigne svetlosne erupcije (pogađa 10% odraslih) i akni, kao i retkih tipova fotodermatitisa poput lupusa i urtikarije uzrokovanih svetlošću
- poremećaja pigmentacije poput bubuljica, melazme (trudničke maske) ili vitiliga
- fotoimunosupresije (labijalni herpes)
- fotosenzitivnosti
- ubrzano starenje kože koje karakteriše pojava bubuljica, žućkasti ten, duboke bore i gubitak gustine i elastičnosti
- fotokarcinogeneza (rak kože)
Izvori
UV-zraci: krivac
Štetni efekti sunca na koži primarno su posledica delovanja UV-zraka: UVB-zraci (B kao "burn" -opekotina- ili "bronzed skin" -preplanula koža) podstiču tamnjenje, ali su i glavni uzrok opekotina. UVA-zraci (A kao "alergije" ili "ageing"- starenje) štetniji su jer ne uzrokuju bol i prodiru dublje u kožu. Ubrzavaju starenje kože i mogu uzrokovati netoleranciju na sunce, odnosno alergiju, kao i poremećaje pigmentacije (melazma, bubuljice). UVB i UVA-zračenje može dovesti i do promena u jezgrama ćelija i oštetiti njihov DNK. Ukoliko se ovo nevidljivo oštećenje ponavlja, dugoročno može dovesti i do razvoja raka kože.
Tretmani
Zaštita pre svega
Ovo su pravila ponašanja na suncu:
- Potražite hlad i izbegavajte izlaganje kad je sunce najjače
- Ne izlažite bebe i malu decu direktnom suncu.
- Zaštitite sebe i decu šeširićem, naočarima i majicom
- Odaberite zaštitu jačine primerene Vašem tipu kože
- Bogato nanesite proizvod za zaštitu od sunca neposredno pre izlaganja.Često i obilno ponavljajte nanošenje, posebno nakon kupanja, znojenja ili brisanja peškirom.
Za više informacija posetite dermatologa.